PDA

View Full Version : Lektire ~ Pomoc

_Dante_
06-09-2008, 23:23
Treba mi hitno Lektira
"Bakonja fra Brne" od Sima Matavulja
naravno prepricano!

Djacic
06-09-2008, 23:47
imas u biblioteci,zove se knjiga "Interpretacije knjizevnih dela".tu imas za sve zive lektire.e sad imaju 4 knjige pa ne znam u kojoj se nalazi,ali mislim da je u trecoj:)

dax_032
06-09-2008, 23:47
postoji jedan sajt, ne znam da li si cuo za njega, zove se google,inace kucas www.google.com :yes:

_Dante_
06-09-2008, 23:56
imas u biblioteci,zove se knjiga "Interpretacije knjizevnih dela".tu imas za sve zive lektire.e sad imaju 4 knjige pa ne znam u kojoj se nalazi,ali mislim da je u trecoj:)

Ima nesto u Interpretacijama, tacnije u 2-goj knjizi, u svakom slucaju hvala...

postoji jedan sajt, ne znam da li si cuo za njega, zove se google,inace kucas www.google.com :yes:

Aj ne glupiraj se nema sanse da nadjem, samo nesto o Simu Matavulju, nidje o prepricanome djelu...

Ko mi nadje prepricano na dvije ili vise strana dajem kolko treba novaca...:D::

Davidos
06-10-2008, 07:24
http://www.lektire.org/ :cowboy:

dax_032
06-10-2008, 11:10
Jesi pokusao na vikipediji?

Toja
06-10-2008, 18:56
zna li neko gde ima po cinovima preprican tvrdica od molijera???

alen_petrin
06-10-2008, 19:07

Citao sam Tvrdicu pre 2 nedelje :yes:

Paun
06-10-2008, 19:25
****te lektire sluze da se citaju, gde ide ova nasa omladina?

_Dante_
06-10-2008, 19:52
Nema veze snasao sam se nekako...:yes:

Toja
06-10-2008, 20:06
ma ko ce ih citati kad za sutra moram da je znam... a danas sam saznao da uopste treba da se procite...

dax_032
06-10-2008, 20:25
ma ko ce ih citati kad za sutra moram da je znam... a danas sam saznao da uopste treba da se procite...
nisi pazljiv na casu...

Стефке
06-10-2008, 22:25

haha to smo mi bas juce radili
imas na www.lektire.org ali nesto je konfuzno ja sam se ipak snasao

POLICE
06-11-2008, 15:13
Treba mi hitno Lektira
"Bakonja fra Brne" od Sima Matavulja
naravno prepricano!

joj boze kad se setim kad sam pre morao i ja da citam tu knjigu,mislim da ce on umreti na kraju pa ako si osetljiv malo vise preskoci od 180-190 otprilike...
ma napusti skolu i postani pandur kao ja i zavrsio si pricu,niko te netera da citas osim ponekad kad pogledas neku poternicu ili licne karte... :cowboy:

Djacic
06-11-2008, 15:46
joj boze kad se setim kad sam pre morao i ja da citam tu knjigu,mislim da ce on umreti na kraju pa ako si osetljiv malo vise preskoci od 180-190 otprilike...
ma napusti skolu i postani pandur kao ja i zavrsio si pricu,niko te netera da citas osim ponekad kad pogledas neku poternicu ili licne karte... :cowboy:
i posle se ljudi pitaju sto su pAnduri glupi?:wtf:

_Dante_
09-24-2008, 22:51
E malo da osvjezim temu, treba mi sto hitnije lektira
"Ujka Vanja" - od Cehova?

nasao sam na www.znanje.org ali imal jos nesto?
za domaci mi je da napisem
"Uzaludni i promaseni zivoti junaka Cehovljeve darame Ujka Vanja":hammer:

Ruud
09-24-2008, 23:11
ev` probaj ovo
http://b.imagehost.org/download/0802/Ujak_Vanja.doc
sada sam ti uplodovao
nadam se da nesmeta sto je na hrvatskom

Zveki
09-25-2008, 01:00
A da probate i da procitate po neku knjigu, znate nije vam to lose a i vecina vas su mladi momci(kao i ja u sustini), nije vam to lose, bolje nego da ceo dan buljite u komp i *****avate se, ne kazem ja da sam ja citao sve lektire ali ne kazem ni da sam citao samo lektire, ima tu svega interesantnog, ne odbacujte knjigu zarad kompjutera!

Ruud
09-25-2008, 15:34
Knjigu je ZAMENI0 televizor, koji je zamenjen od strane kompjutera (tj interneta)
cista matematika :D

BrYaNt
09-25-2008, 15:43
Meni bi trebala prepricana Molijer-Tvrdica?
Procitao sam je ali bih za pocetnik koristio to...
Takodje i za ovo Tvrdica-Jovan Sterija Popovic....

Nzm sta da radim jer u drugom polugodju radimo Anu Karenjinu???
Sta ste vi radili?Ima 1000 strane....Mnogo brate...

Џони
09-25-2008, 15:45

Imas rusku i americku verziju filma. Pa ti izaberi i odgledaj..

I procitaj negde prepricano.

Tako sam makar ja radio..

MozzART
09-25-2008, 21:26
Meni bi trebala prepricana Molijer-Tvrdica?
Procitao sam je ali bih za pocetnik koristio to...
Takodje i za ovo Tvrdica-Jovan Sterija Popovic....

Pocni da citas na vrijeme...
Ako imas *****anog profesora kao ja, film ti ne moze pomoci...:no:

BrYaNt
09-25-2008, 22:10
Pa prilicno je *****ana jer je jednog lika ubila na mesto...
On naravno nije procitao i ona ga je pitala do detalja i pitala ga je koje su bile oci nzm tacno tog i tog....i on kaze Crne a ona :decko on je bio slep....sedi jedan i ne javljaj mi se do kraja godine....

Petko15
09-25-2008, 22:43
On naravno nije procitao i ona ga je pitala do detalja i pitala ga je koje su bile oci nzm tacno tog i tog....i on kaze Crne a ona :decko on je bio slep....sedi jedan i ne javljaj mi se do kraja godine....

http://www.znanje.org/lektire

Pronadji nesto ako valja...

MozzART
09-26-2008, 00:00

:rofl::rofl::rofl:

Kakav kralj... Pocni sad da citas, zavrsices polovinom novembra...:yes:

Milenk0
09-26-2008, 00:15
A kolko ima strana ta Ana (stupid) Karanjina ???

Djacic
09-26-2008, 00:23
925 :punk:

Milenk0
09-26-2008, 00:24
Kukukukuku

S obzirom da mi je danas srpkinja zalepila keca u Gnevnik zato sto nista nisam znao...bolje da pocnem ovo da citam :(

Djacic
09-26-2008, 00:27
Kukukukuku

S obzirom da mi je danas srpkinja zalepila keca u Gnevnik zato sto nista nisam znao...bolje da pocnem ovo da citam :(

pa pocni,knjiga ume da bude i zanimljiva,znas :)

mada kad te neko tera da citas onda je gore...bar je meni tako bilo u srednjoj :)

Ali Karenjinu morate procitati jbm mu sunce...

Milenk0
09-26-2008, 00:29
A kazi mi samo...nije meni problem da citam..obicno kad se zalaufam :) onda mi bude zanimljivo..ali kazi mi jel je normanlan jezi...mislim ne ono tipa tvrdica ili zivot i priljucenija gde trebam da polomim jezik da bih procitao neku stupid rec iz nekog takodje mesanog stupid jezika :slap:

Djacic
09-26-2008, 00:30
nije,zanimljivo je...ali Bakonja fra brne je najgora lektira koju bih zapalio.Zivot i prikljucenija je za to strip :)

gajich
10-01-2008, 15:28
Shto se ane Karenjine tice ima razlike izmedju filma i knjige..jer koliko se secam u knjizi ima podbacaj a u filmu radja dete ili obrnuto..ne secam se ja sam procitao skoro ceo prvi deo..i profesorka meni kaze lepo procitao celu knjigu ako imate kao raspravu da li je ana pogresila ili ne samo govori da je kurva i da je skakala sa ****a na ***** i imash 5 :D

_Dante_
10-08-2008, 16:48
Pomoc mi treba oko analize pjesme 'Saglasja' od Sarla Bodlera, ne mogu nidje nac??

Вучко
10-21-2008, 22:25
Jel zna neko gde da nadjem kritike na pesmu "Banovic Strahinja"??? Hitno mi treba!!!

BrYaNt
10-21-2008, 23:10
Meni treba Evgenije Onjegin....
Lepa interpretacija....

_Dante_
10-22-2008, 12:48
Meni treba Evgenije Onjegin....
Lepa interpretacija....

Evo ti...

Odje (http://www.znanje.org/lektire/i22/09/02iv0930/index.htm) Odje (http://www.maturski.com/citaonica/58-ukratko-prepricane-lektire/96-evgenije-onjegin.html)

mario_legenda
10-27-2008, 11:15
zamolio bi ako neko nadje neki link u vezi lektire "Jadi mladog Vertera" da postavi ovde, ja crko trazeci i nista...

biancorosso
10-28-2008, 16:46
Treba mi lektira Garavi sokak..
treba da napishem neshto o Miroslavu Anticu,o garavom sokaku i da analiziram 2 pesme(bilo koje)..molim vas pomagajte..

Šilja
11-15-2008, 14:38
Jel ima neko nesto o Banovic Strahinji?Treba mi,posto moram da pisem neku kritiku.....

Petko15
11-21-2008, 22:07
Moze li neko da mi nabaci istrazivacki rad o Hasanagici?

Вучко
11-21-2008, 23:49
Jel ima neko nesto o Banovic Strahinji?Treba mi,posto moram da pisem neku kritiku.....

Evo ja sam pisao neku kritiku, pa ako ti nije kasno....

evo ti OVDE (http://files.filefront.com/banovic+strahinja+kritikadoc/;12422027;/fileinfo.html)

4evra
11-25-2008, 23:50
E trebam do sutra uraditi neki referat na temu Ljudska cula i osetila iz psihologije.
Ae ako ko zna kakvu stranicu ili ima bilo kakve informacije koje bi mi mogle pomoci neka salje :D

_Dante_
12-01-2008, 22:54
Treba mi hitno o temi:
bora stankovic - unutrasnja psihologija junaka romana necista krv? pa ako ko zna vredna nagrada :)

stefan b
12-07-2008, 12:16
jel moze neko da mi nadje nesto o kolu kao grupnom junaq u njegosevom delu gorski vijenac.....HITNO

Dule 93
12-07-2008, 12:24
Treba mi neki sastav o gilgamesu na temu prijateljstva,i likovi iz gilgamesa i antigone

gajich
12-07-2008, 18:18
treba mi interpratacija za Kostanu i Necitstu krv..hitno!!

Gogy
12-07-2008, 19:01
treba mi interpratacija za Kostanu i Necitstu krv..hitno!!

meni takodje :)

MozzART
12-07-2008, 21:15
Cisto sumnjam da cete naci na netu, trazio sam ja prije dva dana...

kune
02-04-2009, 12:10
Izvinite sto otvaram temu ali ja i ortak smo se dogovorili da cemo nekako da nadjemo ovo sto nam treba.
A to sto nam treba je lik Vuka Mandusica u Gorskom Vijencu
Par recenica

Toja
02-04-2009, 14:13
e bas sam to pre neki dan kucao drugarici, trebalo njoj :D

evo ti:
Вук Мандушић је оличење српског јунаштва. Он гаји љубав за јунаштво, подвиге, гаји топлу љубав према жени која би увек остала тајна дубоко у њему, само да се није у сну испричао. На крају спева појављује се мрк изломљених тока, пребијена џепардара, долази из неослобођене нахије, плаче за сломљеним оружјем. Владика Данило му даје нов џепердар речима: „А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита“.

:XD:

_Dante_
02-16-2009, 17:18
Treba mi sve u vezi lektire:

Milos Crnjanski - Seobe (prva knjiga) http://www.ichat.co.nz/images/smilies/icon_e_thinking.gif

_Dante_
02-16-2009, 17:32
Za sad sam nasao ovo:

Miloš Crnjanski ~ Seobe

Semantika romana

Roman Seobe je djelo o stradanju nacionalnog biæa, porodice Isakovièa i ljudskih života. Ovo je roman i o prolaznosti fizièke ljepote, mladosti i sreæe, o prostorima ljudske sreæe za kojima se traga, o bjekstvu èovjeka iz jave u san i imaginaciju kao kompanzaciju za sva stradanja, lutanja i grubosti.

To je roman o fizièkim seobama, ali je Crnjanski napisao roman i o metafizièkim seobama, o onome što postoji u biæu kao htijenje, misao i obuzetost daljinama, visinama, nakim drugim prostorom koji se sluti i doživljava kao izvorište mira i ljudske sreæe.

Likovi

U romanu Seobe dominantna su tri lika: Vuk Isakoviè, gospoža Dafina i Aranðel Isakoviè. U svakome od njih postoje dva života. Jedan, realan, život koji žive i drugi koji je više san, htijenje, život koji se priželjkuje.

Vuk Isakoviæ

Èitalac ga vidi kao "krivonogog i teškog", bezvoljnog, jer mora ponovo poæi u rat i ostaviti one koji su smisao njegovog trajanja. Pisac ga slika kao fizièki izmorenog i propalog, birajuæi jezik koji bi ukazao na njegovu spoljšnju neuglednost. Bježeæi od nužne, muène stvarnosti, Vuk Isakoviè pronalazi izlaz u svojim snovima, iluzijama i sanjarijama. Vuk Isakoviè je, dakle, èovjek nezadovoljstvai unutrašnjih nespokojstava koja ga vuku naprijed. On je èovjek otvorenih prostora. Njegovu veliku želju da povede svoj narod u Rusiju ostvariæe Pavle Isakoviè, što se vidi iz druge knjige Seoba.

Arandjel Isakoviæ

Aranðel je potpuno szprotan lik Vuku. Razlikuju se apsolutno po svemu. Aranðel je bio trgovac i, kao takav, izdanak je novog srpskog graðanskog društva. Stièe novac i njime kupuje sve, pa èak i ženu i prijatelje. Kupuje kuæu i teži da se ukorijeni. S prezirom gleda sve koji misle na seobe. Uprkos novcu i moguænosti dakupi sve što želi, Aranðel je nosio u sebi osjeæaj da je pust i prazan. Bio je bez žene, bez ljubavi i u sebi je nosio osjeæaj nezadovoljstva i praznine. Poslije smrti gðe Dafine i bratovljevog povratka iz rata, izgubljen u stidu, zakoraèio je u još veæu prazninu, u novi beskrajni krug, ali bez zvijezde u njemu.

Gospodja Dafina

Ona je jedini lik koji svojim gospodstvom i ljepotom zraèi u romanu, a koji je tako neprimjeren tom ambijentu. Ona je žena koja u sebi nosi nešto anðeosko, plavo, ali i strastveno,èulno neodoljivo u boji kože, u oblinama, u stasu i u pogledu. Ta njena ljepota se stalno mijenja i preobražava bivajuæi uvijek nekako drugaèija i neodreðena u odnosu na okolinu i prostor u kojem postoji. Gða Dafina potièe iz grèke porodice Hristodula. Prije Vukovog dolaska iz rata ona umire kao Aranðelova žena.

Pisac

Sa pojavom Miloša Crnjanskog i njegovom poezijom zapoèinje puni zamah srpske avangarde i traje sve do 1925. godine. Poetika ekspresionizma konkretizovana je u Objašnjenju "Sumatre" i primjenjena u njegovoj pjesmi Sumatra, u prozi Dnevnik o Èarnojeviæu, u romanu Seobe i poemama Stražilovo i Lament nad Beogradom.

Miloš Crnjanski roðen je u Èongradu (Maðarska) 1893. godine, a djetinjstvo je proveo u Temišvaru. Tamo su doselili njegovi preci iz Crnje. Svi su bili jako vezani za tradiciju i pravoslavni duh. Gimnaziju je završio u Temišvaru, a ustoriju umjetnosti je studirao u Beogradu i Beèu. U Prvom svjetskom ratu bio je otjeran na front da se bori protiv Rusa. Poèeo je da pjeva i piše donoseæi "uzavrele vizije" razoèaranja, bola, ali na sasvim nov poetski naèin u zbirci Lirika Itake. Pisao je antiratne i politièke pjesme, pjesme o umoru, klonuæu i razoèaranjima. Pored pjesama i poema pisao je još i pripovjetke, romane, putopise, memoare i eseje.
Vrijeme od Drugog svjetskog rata pa sve do 1965. proveo je emigraciji u Londonu. Odmah po povratku u zemlju objavljena su mu Sabrana djela u deset knjiga.
Umro je u Beogradu 1977. godine.

Petko15
03-13-2009, 22:24
Rani jadi-Danilo Kis
Biografija ne mora, samo nesto o delu... Profesorka zahtevna. ::D:
Unapred zahvalan.

Hell
03-13-2009, 22:33
citaj to sad za vikend, dobra je knjiga..

Petko15
03-13-2009, 22:36
citaj to sad za vikend, dobra je knjiga..

Ma to nema problema procitacu. Nego treba da uradim posebnu analizu za svaku pricu i imam 11000 pitanja o delu...

gale91
03-13-2009, 22:43
Rani jadi ti dodje ko osmosmerka za Seobe,.....Jes da je Crnjanski bio Delija ,al otvara glavu zestoko,....zzz

Милош ЦЗБГ
03-13-2009, 22:54
imam 11000 pitanja o delu...

:bored:::S::ohmy::scared::wtf::slap:

gale91
03-15-2009, 17:26
Treba mi da procitam za sutra covekova sudbina-Solohov-pa ako neko ima negde na netu u pdf ili txt,....neka postavi....hvala

BrYaNt
03-18-2009, 10:30
Gorski vijenac dajte prepricano...Treba mi odmah u roku od pola sata najkasnije....

KIMI '93
04-09-2009, 23:03
Lektira je Molijer - "Tvrdica"
Da li mozda neko ima ili zna nesto o Tvrdici,i njegovom odnosu prema deci...Treba mi za referat...
Evo ja sad trazim pa ako nadjem javljam...

KIMI '93
05-02-2009, 23:46
Ne mogu nista da nadjem o liku Tvrdice (pisac je Molijer,ne Sterija)
Treba mi za referat,znaci da bude malo obimnije...Da nije to neko vec radio?
Treba mi za sledeci petak...

KIMI '93
05-03-2009, 00:37
Ja mislim da je taj link u ovih 5 strana postavljen 55 puta...I sta sa njima,tu ima samo download lektira...

gale91
05-03-2009, 01:46
Ja mislim da je taj link u ovih 5 strana postavljen 55 puta...I sta sa njima,tu ima samo download lektira...

Tesko da ces gde naci vise ,...idi na znanje .org,tamo imas neke dosta dobro obradjene ,ostale ocaj,...i da,probaj rastkoprojekt....dobar sajt za te stvari...

KIMI '93
05-03-2009, 01:57
Na znanje .org sam bio...i samo ovo mi izbaci kad idem likovi u delu
ХАРПАГОН
отац Kлантов и Елизин, заљубљен у Маријану,

тврдица

КЛЕАНТ
син Харпагонов, заљубљен у Маријану

ЕЛИЗА
ћерка Харпагонова, заљубљена у Валера

ВАЛЕР
син Анселмов, заљубљен у Елизу

МАРИЈАНА
заљубљена у Клеанта

АНСЕЛМО
отац Валеров и Маријанин

ФРОСИНА
сплеткашица

ЖАК
кувар и кочијаш

ЛА ФАЕШ
слуга Клеантов

КЛОДА
служавка Хароагонова

БРЕНДАВОАН, ЛА МЕРЛИШ
лакеји Харпагонови

КОМЕСАР И ПИСАР

ПАРИЗ, 17. ВИЈЕК

A daj link za ovo drugo,ne mogu da nadjem...

gale91
05-03-2009, 03:18
Ne kazem da ces tu naci ono sto trazis ,ali je svakako dobar sajt sto se tice knjizevnosti....
http://www.rastko.rs/knjizevnost/index.html